GAMEON GOC27F180VA Pro Series 27" FHD, 180Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, VA Panel Curved Gaming Monitor 3000R 16:9 (Supports PS5) - Black
Regular
499.00 AED
Sale
499.00 AED
Regular
Unit Price
per
Price includes VAT.
MODEL NO : GOC27F180VA
3 Year Warranty 3 Year Warranty
Free Delivery Free Delivery
Secure Transaction Secure Transaction
Key Features:
  • 27-Inch FHD Display
  • 1920x1080 Resolution
  • 180Hz Refresh Rate
  • VA Panel, 3000R Curve
  • 0.5ms MPRT Response
  • VRR Enabled
  • 100% sRGB Coverage
  • HDMI 2.1 + VGA
  • Built-In 2W Speakers
  • Flicker-Free, DC Dimming
  • VESA Mount Compatible
  • Tilt Angle Adjustable
  • Supports AMD FreeSync
  • 16.7M Display Colors
  • Low Power Consumption
Crisp Full HD Clarity!
Experience stunning 27-inch Full HD visuals (1920×1080), perfect for gaming and entertainment.
Ultra-Fast Refresh Rates!
Enjoy 180Hz via DP and 144Hz via HDMI for buttery-smooth gameplay and immersive action.
Immersive Curved Display!
Feel the depth with the VA Curved Panel and 3000R curvature for a natural viewing experience.
Lightning-Fast Response!
Eliminate motion blur with 0.5ms MPRT response time for sharp visuals in fast-paced action.
Smooth Gaming, Zero Stutter!
Versatile Connectivity Options!
Features HDMI 2.1, DP 1.4, USB, and audio out plus built-in speakers for convenience.
Intuitive Monitor Controls!
Easily navigate with a five-button control menu, including power, menu, and settings.
Vibrant Colors with 100% sRGB Coverage
GOC27F180VA
Display Panel Size (inch): 27"
Aspect Ratio: 16:9
Panel Type: DLED VA
Contrast Ratio (Typ.): 3000:1 up to 4000 : 1 (Typ.) (TM)
Resolution: 1920(RGB)×1080, FHD
Refresh Rate: 180Hz
Display Area (HV): 527.04(H) × 296.46(V) mm
Backlight Type: DLED
Curvature: Curved R3000
Viewing Angle: 178º(H) / 178º(V)
Brightness (Typ.): 300 cd/m² (±30)nits typical
Display Colors: 16.7M
Response Time: 12 (Typ.)(G to G 1ms) MPRT 0.5ms
HDR (High Dynamic Range) Support: Yes, HDR300
Flicker-free: Yes
Video Feature Color Gamut: SRGB:100% NTSC:72%
Game Visual: Crosshair Assistant
Sync Technology (VRR): FreeSync and G-sync Compatible
Low Blue Light: Yes
KVM: No
VRR: Yes
ALLM: No
Dual-Mode function: No
I/O Ports DisplayPort (DP): Yes 1.4 × 1
HDMI: Yes, 2.1 × 1
VGA: No
3.5mm Headphone Jack (Output): Yes
Speaker: Yes, 2 × 8Ω/2W
Type-C: No
USB2.0: Yes, USB2.0
Power Consumption Power Consumption: 48W
Power Off Mode: <0.5W
Power Input: DC 12V4A
Mechanical Design Swivel: No
Height Adjustment: No
Tilt Angle: Yes
VESA Wall Mounting: Yes, 100X100mm
Pivot: No
Up and Down (Vertical): Forward 5° / Backward 15°
Back RGB Light: Yes
Dimensions (Esti.) With Stand (W x H x D): 616(L)x157(W)x458(H)mm
Without Stand (W x H x D): 616(L)x59(W)x367(H)mm
Carton Box Dimension (W x H x D): 685x120x440mm