GAMEON GOC24F180VA Pro Series 24" FHD, 180Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, VA Panel Curved Gaming Monitor 3000R 16:9 (Supports PS5) - Black
Regular
365.00 AED
Sale
365.00 AED
Regular
Unit Price
per
Price includes VAT.
MODEL NO : GOC24F180VA
3 Year Warranty 3 Year Warranty
Free Delivery Free Delivery
Secure Transaction Secure Transaction
Email me when this is available
Key Features:
  • 23.8-inch FHD 1920 x 1080 with ultrafast 180Hz refresh rate and 0.5ms MPRT response time.
  • Advanced VA panel technology with a 3000R curve.
  • HDR 300 ready for enhanced scenes with deeper blacks and brighter highlights.
  • 8-bit Color Depth: Displays 16.7 million colors with 72% NTSC and 100% sRGB.
  • AMD FreeSync & Adaptive-Sync: VRR and ALLM support for tear-free, low-latency gameplay.
  • Ergonomic Design: tilt adjustment (5° forward & 15° backwards), VESA 75×75 support, and built-in dual 8Ω 3W speakers.
Crisp Full HD Clarity!
Experience stunning 24-inch Full HD visuals (1920×1080), perfect for gaming and entertainment.
Ultra-Fast Refresh Rates!
Enjoy 180Hz via DP and 144Hz via HDMI for buttery-smooth gameplay and immersive action.
Immersive Curved Display!
Feel the depth with the VA Curved Panel and 3000R curvature for a natural viewing experience.
Lightning-Fast Response!
Eliminate motion blur with 0.5ms MPRT response time for sharp visuals in fast-paced action.
Versatile Connectivity Options!
Features HDMI 2.1, DP 1.4, USB, and audio out plus built-in speakers for convenience.
Intuitive Monitor Controls!
Easily navigate with a five-button control menu, including power, menu, and settings.
GOC24F120VA
Display
Panel Size (inch) : 23.8"
Aspect Ratio : 16:9 (H:V)
Panel Type : a-Si TFT-LCD, CELL , FOB
Contrast Ratio (Typ.) : 3000 : 1 (Typ.) (TM)
Resolution : 1920(RGB)×1080, FHD
Refresh Rate : 120HZ
Display Area (HV) : 527.04(H) × 296.46(V) mm
Backlight Type : -
Curvature : R3000
Viewing Angle : H/V 178°/178°(Typ.)(CR≥10)
Brightness (Typ.) : MAX:250cd/m2
Display Colors : 16.7M (8-bit)
Response Time : 8 (Typ.)(G to G) 3 ms MPRT 1ms
HDR (High Dynamic Range) Support : NA
Flicker-free : Yes
Video Feature
Color Gamut : SRGB:100% NTSC:72%
Game Visual : -
Sync Technology (VRR) : Support
Low Blue Light : Yes
I/O Ports
DisplayPort (DP) : NA
HDMI : HDMI:120Hz
VGA : VGA*1
3.5mm Headphone Jack (Output) : No
Speaker : Speakers 8Ω2W*2
USB : No
Power Consumption
Power Consumption : On:<30WStandby<=0.5W, Off<=0.5W
Power Off Mode : AC: 110-240V DC:12V2.5A
Power Input : -
Mechanical Design
Swivel (L/R) : N/A
Height Adjustment : N/A
VESA Wall Mounting : VESA 75*75mm
Pivot : -
Up and Down (Vertical) : -
Back RGB Light : NA
Dimensions (Esti.)
With Stand (W x H x D) : 541*161*406mm
Without Stand (W x H x D) : 541*41*323mm
Carton Box Dimension (W x H x D) : 595*120*390mm
Weight (Esti.)
Net Weight with Stand : 2.5kg
Net Weight without Stand : 2.38kg
Gross Weight : 3.55kg
Accessories
Power Cable : N/A
HDMI Cable : HDMI H=1.5M*1
DP Cable : DP H=1.5M *1
VGA Cable : N/A
DVI Cable(s) : No
User Manual : YES
Stand Screw : N/A
What are the benefits of GAMEON GOC24F180VA Pro Series 24" FHD, 180Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, VA Panel Curved Gaming Monitor?
  • Smoother gameplay with a 180Hz refresh rate that reduces screen stutter during fast scenes