GAMEON GC27F120VA Pro Series 27'' FHD, 120Hz, MPRT 0.5ms, HDMI 2.1, Fast VA Panel Curved Gaming Monitor 1500R, 16:9 (Supports PS5) - Black
Regular
299.00 AED
Sale
299.00 AED
Regular
Unit Price
per
Price includes VAT.
MODEL NO : GC27F120VA
3 Year Warranty 3 Year Warranty
Free Delivery Free Delivery
Secure Transaction Secure Transaction
Key Features:
  • 27” Full HD (1920×1080) Curved VA Display (R1500)
  • 120Hz Refresh Rate for Smooth Gameplay
  • 4000:1 High Contrast Ratio for Deep Blacks
  • 3ms OD Response Time & 0.5 MPRT
  • HDR10 Support for Enhanced Visual Depth
  • 1.07 Billion Colors (8bit + FRC)
  • 99% sRGB Color Gamut for Vivid Colors
  • FreeSync & Adaptive-Sync (VRR) Support
  • FPS / RTS Game Modes + Crosshair Assistant
  • Flicker-Free & Low Blue Light Technology
  • HDMI 2.1 + VGA Connectivity
  • 3.5mm Headphone Jack
  • Built-in Dual Speakers (4Ω 2W ×2)
  • VESA 75×75mm Wall Mount Compatible
  • Low Power Consumption (36W | ≤0.5W Standby)
  • Includes Power Adapter & HDMI Cable
GC27F120VA
General Information
Panel Size : 27"
Aspect Ratio : 16:9
Panel Type : VA
Contrast Ratio (Typ.) : 4000:1 (TYP)
Resolution : 1920 × 1080
Refresh Rate : 120Hz
Display Area (H × V) : 597.888 × 336.312 mm
Backlight Type : ELED
Curvature : R1500
Viewing Angle : 178° / 178°
Brightness (Typ.) : 300 (±20) cd/m²
Display Colors : 1.07B (8bit + FRC)
Response Time : OC (GTG) 8ms, OD 3ms, MPRT 0.5ms
HDR Support : Yes (HDR10)
Flicker-free : Yes
Video Features
Color Gamut : 72% NTSC / 99% sRGB / 75% Adobe RGB / 76% DCI-P3 (±3 tolerance), 10-bit
Game Visual : Yes
Sync Technology (VRR) : FreeSync / Adaptive-Sync
Low Blue Light : Yes
FPS / RTS Game Mode : Yes
VRR : Yes
ALLM : Yes
Crosshair Assistant : Yes
I/O Ports
DisplayPort : Not Available
VGA : Yes
HDMI : Yes (HDMI 2.1)
Headphone Jack : Yes (3.5mm Output)
Speaker : Yes (4Ω 2W × 2)
Power
Power Consumption : 36W
Power Off Mode : ≤0.5W
Power Input : DC 12V 3A
Mechanical Design
Swivel (L/R) : Not Available
Height Adjustment : Not Available
VESA Wall Mounting : 75 × 75 mm
Pivot : Not Available
Tilting Angle : -5° (±2°) / +15° (±2°)
Back RGB Light : Not Available
Dimensions (Esti.)
With Stand (W × H × D) : 612 × 205 × 458 mm
Without Stand (W × H × D) : 612 × 75 × 360 mm
Carton Box (W × H × D) : 675 × 139 × 422 mm